Zaznacz stronę

Informacje dla gości Domu Młyńsko

Jak dojechać….

Jedyną drogą polecaną przy trudnych warunkach drogowych jest trasa Kłodzko-Lądek Zdrój – Stronie Śląskie – Kletno. Każdy inny wariant wymaga pokonania dłuższego lub krótszego fragmentu pięknej, krętej, górskiej drogi o lokalnym charakterze….
Gdy świeci słońce, najładniejszy jest przejazd przez Góry Złote: Ząbkowice Śląskie – Złoty Stok – Lądek Zdrój – Stronie Śląskie – Kletno.
Jadąc od strony Opola warto przejechać przez Czechy: Paczków – Javornik – Lądek Zdrój – Stronie Śląskie – Kletno.
Mapka z zaznaczonymi trasami pod linkiem: mapka_dojazdu.
Gości bez własnego środka samochodu prosimy o wcześniejszy kontakt – pomożemy rozwiązać wszystkie kwestie transportowe.

Jak wejść…

W budynku nie ma recepcji – prosimy o każdorazowy kontakt telefoniczny dotyczący planowanej godziny przyjazdu. Chcielibyśmy osobiście pomóc w rozgoszczeniu się.
W przypadku nietypowych godzin przybycia lub nieprzewidzianych okoliczności możliwe jest również samodzielne zakwaterowanie. Drzwi można otworzyć kodem z klawiatury. Kod to cztery ostatnie cyfry z Państwa numeru telefonu (podanego w rezerwacji) potwierdzone znakiem#. Klucze do pokoju czekają wtedy w zamku drzwi pokojowych.
W sytuacjach całkiem awaryjnych drzwi wejściowe może o każdej porze otworzyć personel Agencji Ochrony K2 – numer telefonu na drzwiach.

Instrukcja obsługi pokoju:)

WIFINazwa sieci: dom_mlynsko_internet, bez hasła
OknaZupełnie otwiera się środkowa część dużego okna, boczne oraz łazienkowe i kuchenne tylko uchylne.
Gniazdka elektrycznePod blatem stołu zamocowany jest rozgałęziacz, który można podpiąć do gniazdka znajdującego się za zasłoną obok sofy.
Lampka nocnaWłączenie/wyłączenie za pomocą dotknięcia metalowej podstawy.
Drzwi wejścioweOtwieranie brelokiem dołączonym do kluczy, przesłanym kodem na klawiaturze. Prosimy nie zamykać pokrętłem od wewnątrz, uniemożliwi to wejście innym gościom.
SaunaSamoobsługowa, automatycznie wyłącza się po upływie 2 .15 min. Jeżeli korzystają Państwo krócej, prosimy wyłączyć ją przyciskiem on/off. Wszystkie potrzebne włączniki panelu sterującego opisane są na instrukcji zawieszonej na ścianie sauny. Istnieje możliwość regulacji temperatury (przycisnąć ikonę termometru i regulować przyciskami ze strzałkami). Prześcieradła czyste znajdują się w niskim pojemniku, do wyższego prosimy odkładać używane
PralkaZnajduje się w osobnym budynku, możliwość skorzystania w porozumieniu z obsługą.
Parking Podjeżdżamy pod drzwi wejściowe w celu rozpakowania bagaży. Jeśli samochodów jest więcej (kontak z obsługa wskazany) należy zaparkować na placyku przy białym domku poniżej. Teren wokół budynku i strefa wejściowa znajduje się w zasięgu kamer.
OgniskoNiedaleko paśnika znajduje się miejsce na ognisko, drewno w drewutni. Kijki do pieczenia kiełbasek pod dachem paśnika. Prosimy o zachowanie ostrożności i niepalenie ogniska przy dużym wietrze.
RoweryDwie sztuki górskie, możliwość skorzystania w porozumieniu z obsługą

Telefon do obsługi : 662 370 134

W góry…

Wszystkie przewodniki turystyczne dotyczą zawsze większych obszarów dlatego podpowiadamy sprawdzone osobiscie pomysły na wędrówki w najbliższej okolicy Domu Młyńsko.
Mapka googlowa (link do mapki) z naniesionymi zapisami przebytych tras może być na smartfonie z włączonym GPSem przydatna w terenie. Uwaga: zarówno rejestracja śladu jak i sama mapa nie są idealnie dokładne a poza tym nie wszędzie jest zasięg GSM…

Ścieżka do Placu Wiejskiego
kolor czerwony na mapce od Dom Młyńsko do Plac Wiejski
Najkrótsza i ładna piesza ścieżka prowadząca do głównej drogi w Kletnie zaczyna się za małym budynkiem przy placyku parkingowym. Jest wytyczona kamieniami i biegnie na plac wiejski. Tam przez mostek przy kole wodnym przekracza się potok Kleśnica.

Dzwonnica
kolor niebieski na mapce od Dom Młyńsko do Dzwonnica
Dotarcie do leśnej dzwonnicy wymaga pokonania dodatkowych 400m w górę drogi dojazdowej powyżej Domu Młyńsko

Pętla Młyńska
kolor czarny na mapce
Droga leśna dla pieszych, rowerzystów i narciarzy biegowych. Poprawia nastrój, działa o każdej porze roku i przy każdej pogodzie:)

Wejście na szczyt góry Młyńsko
kolor czarny na mapce od ‘Przełęcz na Pętli’ do ‘Młyńsko szczyt’
Nazwa Domu zobowiązuje…Jedyna ścieżka prowadzi grzbietem od południa na wierzchołek Młyńska. Nieoznakowana, ale prosta i trudno zabłądzić. Na szczycie ostatnie kilkadziesiąt metrów to rumowisko skalne. Wymaga ostrożności. Najprostsze wejście prowadzi od strony północnej (przeciwnej niż ścieżka). Z samego szczytu rozległy, ładny widok.
Na północnym zboczu Młyńska tylko fragmenty ścieżek przetrwały pracę drwali. Dwa z pokonanych przez mnie wariantów zaznaczone są na mapce. Miejscami trzeba iść na przełaj i sandały nie są polecane:) Zabłądzić nie można – idąc w dół zbocza zawsze trafi się na Pętlę Młyńska.

Browar Kamienica
kolor zielony na mapce
Krótka trasa, gdy czasu mało lub pogoda nie dopisuje
zaczyna się na zakręcie tuż przed końcem asfaltu drogi dojazdowej do Domu Młyńsko. Trzeba się przez łąki wdrapać na niewysoką przełęcz (bywa mokro) i fragmentami dawno nieużywanej drogi zejść do Bolesławowa. Trasa oznaczona jako Szlak Gminny. Pierwsza asfaltowa droga w prawo na dole prowadzi do Kamienicy – ośrodek narciarski okresowo i mały rzemieślniczy browar z restauracją całorocznie. Można tam trafić również przechodząc trochę naokoło przez Bolesławów. Wówczas po drodze ciekawe XVIII wieczne rzeźby na ryneczku i na szczycie wzgórza zaznaczonego jako ‘Ogrójec’.Ostatni fragment tego wariantu to zejście z wierzchołka po trasie narciarskiej bez ścieżki do Browaru przy dolnej stacji wyciągu.

Jaskinia Kontaktowa
Najbliższe ciekawe formacje skalne

Gdy leje deszcz…
Jaskinia Niedźwiedzia, Kopalnia Uranu, Muzeum Ziemi, Wapiennik, Zdrój Wojciech, Kopalnia złota Złoty Stok, Zamek Jánský Vrch w Javorniku.
Po Jaskinię nie podjeżdża się samochodem. Ostatni kilometr z parkingu trzeba przejść. Często oficjalna informacja mówi o braku biletów, ale grupka 2-4 osobowa jeśli chwilę poczeka to prawie zawsze trafi na niewykupione rezerwacje. http://jaskinianiedzwiedzia.pl/
Niedaleko parkingu Muzeum Ziemi. Zdecydowanie warto wejść www.muzeum-kletno.pl/

Przy samej Kopalni Uranu www.kletno.pl jest mały parking, pieszym polecam skrót zaznaczony na mapce. Podziemna historia od średniowiecza po bombę atomową. Trasy ekstremalne dla lubiących wyzwania.
Najbliżej z Domu Młyńsko do Wapiennika – wystawa sztuki w zabytkowych wnętrzach, ogród japoński.
Podjechać samochodem można do Zdroju Wojciech w Lądku http://www.uzdrowisko-ladek.pl/ladek-zdroj/obiekty/zdroj-wojciech/
Zamek Jánský Vrch w javorniku to dwie ciekawe trasy turystyczne. https://www.zamek-janskyvrch.cz/cs